:: ostatnia aktualizacja :: 26.02.2015 18:50  ::
homemapakontakt

Kultura i rozrywka


Jubileusz orkiestry Grandioso

Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso świętowała jubileusz XXXV-lecia działalności. Koncert przygotowany z tej okazji odbył się w Zespole Szkół Muzycznych.

 

Radomska Młodzieżowa orkiestra dęta Grandioso powstała w 1978 roku, w rok po tym, jak na ekrany kin weszła I czyli IV część Gwiezdnych Wojen. Motyw przewodni z tego filmu, utwór Star Wars Saga także został wykonany podczas jubileuszowego koncertu.

W pierwszych latach używano nazwy Harcerska Orkiestra Dęta. Nazwa Grandioso pojawiła się dużo później, po drodze, i przyjęła się.

Pierwsze instrumenty dla orkiestry przekazały Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Radomiu – były to instrumenty po byłej Orkiestrze Kolejowej.

Obecnie zespół działa w Młodzieżowym Domu Kultury. Skupia dzieci i młodzież w wieku od 8 do ok. 22 lat z Radomia i okolic. To jedna z najbardziej utytułowanych młodzieżowych orkiestr dętych w Polsce. Jedyna, która 10-krotnie zdobyła nagrodę główną GRAND PRIX na Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu.

Grandioso wielokrotnie koncertowało za granicą m.in. na festiwalach w Niemczech, w Rosji, Białorusi, Francji, Czechach, na Łotwie, we Włoszech. Zespół reprezentował też Polskę np. na paradzie w Hong Kongu.

Kierownikiem organizacyjnym orkiestry jest Renata Maciejewska, a dyrygentem Dariusz Krajewski.
 

 


2013-10-28
 
 
powrót
 
 
dami online
 
 


  


Telewizja Dami
ul. Żeromskiego 75, 26-600, Radom
tel./fax (48) 380 69 69
tel. dyż. 0 602 428 661
redakcja@dami.com.pl
Copyright © Grupa Medialna 2009